
Life Savers Mints Pep O Mint - 6.25oz (177g)
Freshening up is a hole lot easier with a bag of LIFE SAVERS Pep-O-Mint Mints, the peppermint that started it all. Whether you keep it at your desk or carry it on the go, this classic peppermint hard candy offers icy fresh breath in an instant.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup, natural flavouring, stearic acid (E570).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1909 kJ / 456 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 90.9 g |
| – of which sugars | 90.9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Freshening up is a hole lot easier with a bag of LIFE SAVERS Pep-O-Mint Mints, the peppermint that started it all. Whether you keep it at your desk or carry it on the go, this classic peppermint hard candy offers icy fresh breath in an instant.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup, natural flavouring, stearic acid (E570).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1909 kJ / 456 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 90.9 g |
| – of which sugars | 90.9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











