
Life Savers Mints Wint O Green - 6.25oz (177g)
Taste zero degrees any day of the year with a bag of LIFE SAVERS Wint-O-Green Mints. This wintermint-flavoured hard candy offers icy fresh breath in an instant.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup, artificial flavouring, stearic acid (E570).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1790 kJ / 420 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 100 g |
| – of which sugars | 100 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Taste zero degrees any day of the year with a bag of LIFE SAVERS Wint-O-Green Mints. This wintermint-flavoured hard candy offers icy fresh breath in an instant.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup, artificial flavouring, stearic acid (E570).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1790 kJ / 420 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 100 g |
| – of which sugars | 100 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











