The crunch you love, with a honey roasted twist. M&M’S Honey Roasted Peanut Chocolate Candy may be new to shelves, but the flavor is pure nostalgia.

M&M's Honey Roasted Peanut - 1.74oz (49g)
INGREDIENTS & NUTRITION:
MILK chocolate (sugar, cocoa mass, skimmed MILK, cocoa butter, lactose (MILK), MILK fat, PEANUTS, emulsifier: SOYA lecithin (E322), salt, flavourings), sugar, PEANUTS, corn starch; less than 2% of: palm oil, corn syrup, dextrin, glazing agent: carnauba wax (E903), colours: E102, E129, E110, E133, E132, E131, flavourings, gum arabic (E414).
Warning: E102, E110 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2092 kJ / 500 kcal |
| Fat | 25.0 g |
| – of which saturates | 10.7 g |
| Carbohydrate | 60.7 g |
| – of which sugars | 53.6 g |
| Protein | 10.7 g |
| Salt | 0.13 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The crunch you love, with a honey roasted twist. M&M’S Honey Roasted Peanut Chocolate Candy may be new to shelves, but the flavor is pure nostalgia.
INGREDIENTS & NUTRITION:
MILK chocolate (sugar, cocoa mass, skimmed MILK, cocoa butter, lactose (MILK), MILK fat, PEANUTS, emulsifier: SOYA lecithin (E322), salt, flavourings), sugar, PEANUTS, corn starch; less than 2% of: palm oil, corn syrup, dextrin, glazing agent: carnauba wax (E903), colours: E102, E129, E110, E133, E132, E131, flavourings, gum arabic (E414).
Warning: E102, E110 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2092 kJ / 500 kcal |
| Fat | 25.0 g |
| – of which saturates | 10.7 g |
| Carbohydrate | 60.7 g |
| – of which sugars | 53.6 g |
| Protein | 10.7 g |
| Salt | 0.13 g |











