
Maretti Oven Baked Bruschette Bites Salami Pepperoni - 2.5oz (70g)
Country of origin: Bulgaria.
Ingredients & Nutrition:
WHEAT (GLUTEN) flour, vegetable oils (sunflower oil, palm olein, antioxidant: rosemary extract), corn mix (13%) (corn meal extrudate, skimmed MILK powder, dried WHEAT (GLUTEN) gluten, stabiliser: guar gum; dextrose), salami pepperoni seasoning (6%) (whey powder (MILK), dextrose, salt, ground spices (paprika, black pepper, coriander, cumin, oregano (0.5%), cayenne pepper (0.3%)), garlic powder (5%), yeast extract, anti-caking agents: tricalcium phosphate, silicon dioxide; acidity regulator: citric acid (E330); colour: paprika extract (E160c); flavourings), salt, sugar, yeast.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1906 kJ / 453 kcal |
| Fat | 14.0 g |
| – of which saturates | 1.2 g |
| Carbohydrate | 71.0 g |
| – of which sugars | 5.5 g |
| Protein | 9.1 g |
| Salt | 2.00 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Country of origin: Bulgaria.
Ingredients & Nutrition:
WHEAT (GLUTEN) flour, vegetable oils (sunflower oil, palm olein, antioxidant: rosemary extract), corn mix (13%) (corn meal extrudate, skimmed MILK powder, dried WHEAT (GLUTEN) gluten, stabiliser: guar gum; dextrose), salami pepperoni seasoning (6%) (whey powder (MILK), dextrose, salt, ground spices (paprika, black pepper, coriander, cumin, oregano (0.5%), cayenne pepper (0.3%)), garlic powder (5%), yeast extract, anti-caking agents: tricalcium phosphate, silicon dioxide; acidity regulator: citric acid (E330); colour: paprika extract (E160c); flavourings), salt, sugar, yeast.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1906 kJ / 453 kcal |
| Fat | 14.0 g |
| – of which saturates | 1.2 g |
| Carbohydrate | 71.0 g |
| – of which sugars | 5.5 g |
| Protein | 9.1 g |
| Salt | 2.00 g |













