
Maxons Stupidly Sour Bubblegum Boiled Sweets - 3.17oz (90g)
Our Stupidly sours are a remarkably sour coated boiled sweet. Once (if) you have made it through the coating there is a fantastic Bubblegum flavoured sweet underneath..
20 seconds of a stupidly sour coating gives way to a great tasting citrus sweet but can you last the 20 seconds???
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, acids: (E296), (E330); flavouring; colours: (E122), (E132), (E133), anthocyanins.
May contain MILK and SOYA.
Warning: E122, E132 and E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Warning: Excessive consumption may cause mouth irritation.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1606 kJ / 384 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 99 g |
| – of which sugars | 99 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our Stupidly sours are a remarkably sour coated boiled sweet. Once (if) you have made it through the coating there is a fantastic Bubblegum flavoured sweet underneath..
20 seconds of a stupidly sour coating gives way to a great tasting citrus sweet but can you last the 20 seconds???
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, acids: (E296), (E330); flavouring; colours: (E122), (E132), (E133), anthocyanins.
May contain MILK and SOYA.
Warning: E122, E132 and E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Warning: Excessive consumption may cause mouth irritation.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1606 kJ / 384 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 99 g |
| – of which sugars | 99 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











