Each of these banana-shaped treats from the Japanese company, Meiji, consists of delicious Japanese chocolate coated in a crisp sugar banana flavoured shell. They're similar to Smarties (the British version, not the American version!), but so much better! They come in a cute little dispenser box with a brilliant design, and are rare and hard to find outside of Asia.
Ingredients:
Sugar, cacao mass, cocoa butter, MILK powder, starch, palm oil, banana powder, glucose syrup, gelatine, emulsifier: lecithins (E322), calcium carbonate (E170), thickener: gum arabic (E414), flavouring, glazing agents: carnauba wax (E903), colours: gardenia (E100 equivalent).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2079 kJ / 497 kcal |
| Fat | 22.2 g |
| – of which saturates | 2.7 g |
| Carbohydrate | 68.9 g |
| – of which sugars | 54.1 g |
| Protein | 5.7 g |
| Salt | 0.11 g |














