
Mello Yello Citrus Soda - 12fl.oz (355ml)
Mello Yello combines zesty lemon, lime, and orange for a bright, smooth sip that fuels your day with a tasty caffeine boost. Crack open this bold citrus soda and tackle anything with a smile. Refresh your vibe and own every moment with the vibrant zest of Mello Yello!
Ingredients & Nutrition:
Carbonated water, high fructose corn syrup, orange juice from concentrate, citric acid (E330), flavourings, preservatives (E211, E385), acidity regulator (E332), caffeine, colour (E102), thickener (E410).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
High caffeine content: 32 mg/100 ml. Not recommended for children, pregnant or breastfeeding women.
| Nutrient | Per 100 ml |
|---|---|
| Energy | 201 kJ / 47 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 13 g |
| – of which sugars | 13 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.01 g |
| Caffeine | 10 mg |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mello Yello combines zesty lemon, lime, and orange for a bright, smooth sip that fuels your day with a tasty caffeine boost. Crack open this bold citrus soda and tackle anything with a smile. Refresh your vibe and own every moment with the vibrant zest of Mello Yello!
Ingredients & Nutrition:
Carbonated water, high fructose corn syrup, orange juice from concentrate, citric acid (E330), flavourings, preservatives (E211, E385), acidity regulator (E332), caffeine, colour (E102), thickener (E410).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
High caffeine content: 32 mg/100 ml. Not recommended for children, pregnant or breastfeeding women.
| Nutrient | Per 100 ml |
|---|---|
| Energy | 201 kJ / 47 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 13 g |
| – of which sugars | 13 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.01 g |
| Caffeine | 10 mg |













