
Mike & Ike Sour Blue Raspberry Theatre Box - 4.25oz (120g)
Mike & Ike Sour Blue Raspberry: chewy candies packed with the bold and tangy flavour of sour blue raspberry, delivering a perfect balance of sweet and sour in every bite-sized treat.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, Corn Syrup, Modified Maize Starch, Fruit Juice Concentrate (Apple, Raspberry), Acids (E296, E330), Flavouring, Maltodextrin, E471, E901, E903, E129, E133, E132, E102, E110.
Warning: E102, E110, and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1770 kJ / 420 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 92.3 g |
| – of which sugars | 65.4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Mike & Ike Sour Blue Raspberry: chewy candies packed with the bold and tangy flavour of sour blue raspberry, delivering a perfect balance of sweet and sour in every bite-sized treat.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, Corn Syrup, Modified Maize Starch, Fruit Juice Concentrate (Apple, Raspberry), Acids (E296, E330), Flavouring, Maltodextrin, E471, E901, E903, E129, E133, E132, E102, E110.
Warning: E102, E110, and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1770 kJ / 420 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 92.3 g |
| – of which sugars | 65.4 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











