✨ New Arrivals Just Dropped!Explore

Milka Tuc Chocolate Bar - 3.06oz (87g)
Delicious alpine milk chocolate surrounding slightly salty Tuc crackers! The ultimate combo of sweet and salty!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, WHEAT (GLUTEN) flour, cocoa butter, skimmed MILK powder, vegetable fats (palm, palm kernel), cocoa mass, whey (MILK) powder, MILK fat, fat-reduced cocoa powder (1.5%), glucose–fructose syrup, WHEAT (GLUTEN) starch, emulsifiers: SOYA lecithin (E322), sunflower lecithin (E322), raising agents: potassium hydrogen carbonate (E501), ammonium hydrogen carbonate (E503), sodium hydrogen carbonate (E500), salt, flavourings.
May contain TREE NUTS.
May contain TREE NUTS.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2167 kJ / 518 kcal |
| Fat | 27.0 g |
| – of which saturates | 16.0 g |
| Carbohydrate | 60.0 g |
| – of which sugars | 49.0 g |
| Protein | 6.2 g |
| Salt | 0.60 g |
$4.08
Milka Tuc Chocolate Bar - 3.06oz (87g)—
$4.08
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Delicious alpine milk chocolate surrounding slightly salty Tuc crackers! The ultimate combo of sweet and salty!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, WHEAT (GLUTEN) flour, cocoa butter, skimmed MILK powder, vegetable fats (palm, palm kernel), cocoa mass, whey (MILK) powder, MILK fat, fat-reduced cocoa powder (1.5%), glucose–fructose syrup, WHEAT (GLUTEN) starch, emulsifiers: SOYA lecithin (E322), sunflower lecithin (E322), raising agents: potassium hydrogen carbonate (E501), ammonium hydrogen carbonate (E503), sodium hydrogen carbonate (E500), salt, flavourings.
May contain TREE NUTS.
May contain TREE NUTS.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2167 kJ / 518 kcal |
| Fat | 27.0 g |
| – of which saturates | 16.0 g |
| Carbohydrate | 60.0 g |
| – of which sugars | 49.0 g |
| Protein | 6.2 g |
| Salt | 0.60 g |













