
Monster Strawberry Shot - 16fl.oz (473ml)
INGREDIENTS & NUTRITION:
Carbonated water, sugar, glucose syrup, natural flavourings, citric acid (E330), taurine, sodium citrate (E331), panax ginseng flavouring, L-carnitine L-tartrate, caffeine, sorbic acid (E200), benzoic acid (E210), fruit juice (for colour), niacinamide, sucralose (E955), salt, inositol, pyridoxine hydrochloride, riboflavin, maltodextrin, cyanocobalamin.
High caffeine content. Not recommended for children or pregnant or breast-feeding women (32mg/100ml).
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 259 kJ / 62 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 16.1 g |
| – of which sugars | 14.9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.27 g |
| Niacin (Vitamin B3) | 8 mg (50% RI) |
| Pantothenic Acid (B5) | 4 mg (67% RI) |
| Vitamin B6 | 0.8 mg (57% RI) |
| Vitamin B12 | 2.4 µg (96% RI) |
Original: $10.88
-65%$10.88
$3.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
INGREDIENTS & NUTRITION:
Carbonated water, sugar, glucose syrup, natural flavourings, citric acid (E330), taurine, sodium citrate (E331), panax ginseng flavouring, L-carnitine L-tartrate, caffeine, sorbic acid (E200), benzoic acid (E210), fruit juice (for colour), niacinamide, sucralose (E955), salt, inositol, pyridoxine hydrochloride, riboflavin, maltodextrin, cyanocobalamin.
High caffeine content. Not recommended for children or pregnant or breast-feeding women (32mg/100ml).
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 259 kJ / 62 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 16.1 g |
| – of which sugars | 14.9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.27 g |
| Niacin (Vitamin B3) | 8 mg (50% RI) |
| Pantothenic Acid (B5) | 4 mg (67% RI) |
| Vitamin B6 | 0.8 mg (57% RI) |
| Vitamin B12 | 2.4 µg (96% RI) |













