
Monster Strawberry Shot Zero Sugar - 16fl.oz (473ml)
INGREDIENTS & NUTRITION:
Carbonated water, erythritol, citric acid (E330), taurine, sodium citrates (E331), flavourings (including Panax ginseng), L-carnitine L-tartrate, caffeine, preservative (sorbic acid (E200), benzoic acid (E210)), fruit juice concentrate (for colour), niacin (vitamin B3), sweeteners (sucralose (E955), acesulfame K (E950)), salt, inositol, pyridoxine hydrochloride (vitamin B6), riboflavin (vitamin B2), cyanocobalamin (vitamin B12).
High caffeine content. Not recommended for children or pregnant or breast-feeding women (32mg/100ml).
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 8 kJ / 2 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 1.2 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.24 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
INGREDIENTS & NUTRITION:
Carbonated water, erythritol, citric acid (E330), taurine, sodium citrates (E331), flavourings (including Panax ginseng), L-carnitine L-tartrate, caffeine, preservative (sorbic acid (E200), benzoic acid (E210)), fruit juice concentrate (for colour), niacin (vitamin B3), sweeteners (sucralose (E955), acesulfame K (E950)), salt, inositol, pyridoxine hydrochloride (vitamin B6), riboflavin (vitamin B2), cyanocobalamin (vitamin B12).
High caffeine content. Not recommended for children or pregnant or breast-feeding women (32mg/100ml).
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 8 kJ / 2 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 1.2 g |
| – of which sugars | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.24 g |













