
Now & Later 6 Piece Tropical Punch - 0.93oz (26g)
Satisfy your sweet tooth with delicious Now & Later taffy! Why is it called Now & Later you ask? Well, it's hard and fruity at first, and soft and chewy later! There's plenty to enjoy, and it gives a long-lasting, delectable, drooling, mouth-watering chew with great flavour. This pack has 6 pieces, each one bursting with the sweet taste of Tropical Punch, that'll keep your taste buds satisfied all day long.
Ingredients & Nutrition:
Corn syrup, sugar, palm oil, citric acid (E330), salt, SOY LECITHIN (emulsifier), flavouring, colours (E129, E133).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1615 kJ / 386 kcal |
| Fat | 3.8 g |
| – of which saturates | 1.9 g |
| Carbohydrate | 88.5 g |
| – of which sugars | 57.7 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.54 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Satisfy your sweet tooth with delicious Now & Later taffy! Why is it called Now & Later you ask? Well, it's hard and fruity at first, and soft and chewy later! There's plenty to enjoy, and it gives a long-lasting, delectable, drooling, mouth-watering chew with great flavour. This pack has 6 pieces, each one bursting with the sweet taste of Tropical Punch, that'll keep your taste buds satisfied all day long.
Ingredients & Nutrition:
Corn syrup, sugar, palm oil, citric acid (E330), salt, SOY LECITHIN (emulsifier), flavouring, colours (E129, E133).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1615 kJ / 386 kcal |
| Fat | 3.8 g |
| – of which saturates | 1.9 g |
| Carbohydrate | 88.5 g |
| – of which sugars | 57.7 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.54 g |











