
Peace Tea Strawberry Lemonade - 23.5fl.oz (695ml)
Refresh your vibe with Peace Tea Strawberry Lemonade! This bold iced tea blends juicy strawberry and zesty lemon flavour with smooth, refreshing tea for the perfect balance of fruity and cool. It's the ultimate thirst quencher for chilling with friends, gaming, or enjoying a sunny day!
Ingredients & Nutrition:
Tea (filtered water, brewed tea concentrate), cane sugar, concentrated apple juice, citric acid (E330), natural flavouring, concentrated lemon juice, sodium citrate (E331), sweetener: sucralose (E955).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 711 kJ / 170 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| — of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 40.0 g |
| — of which sugars | 36.0 g |
| Fibre | 0.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.30 g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Refresh your vibe with Peace Tea Strawberry Lemonade! This bold iced tea blends juicy strawberry and zesty lemon flavour with smooth, refreshing tea for the perfect balance of fruity and cool. It's the ultimate thirst quencher for chilling with friends, gaming, or enjoying a sunny day!
Ingredients & Nutrition:
Tea (filtered water, brewed tea concentrate), cane sugar, concentrated apple juice, citric acid (E330), natural flavouring, concentrated lemon juice, sodium citrate (E331), sweetener: sucralose (E955).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 711 kJ / 170 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| — of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 40.0 g |
| — of which sugars | 36.0 g |
| Fibre | 0.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.30 g |













