
Peanuts Christmas is Giving Candy Tin - 1oz (28g)
Celebrate the holidays with the Peanuts gang in this festive collectible tin. Filled with 1 ounce of tangy sour green apple candies, it’s a cheerful treat that captures the spirit of giving. Perfect for Peanuts fans, this seasonal tin makes a great stocking stuffer, gift, or keepsake while adding a sweet and sour twist to holiday celebrations.
PLEASE NOTE: Tin design may vary.
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, maltodextrin, citric acid (E330), magnesium stearate (E470b), flavouring, colours: (E102), (E133).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1430 kJ / 336 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 107 g |
| – of which sugars | 107 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Celebrate the holidays with the Peanuts gang in this festive collectible tin. Filled with 1 ounce of tangy sour green apple candies, it’s a cheerful treat that captures the spirit of giving. Perfect for Peanuts fans, this seasonal tin makes a great stocking stuffer, gift, or keepsake while adding a sweet and sour twist to holiday celebrations.
PLEASE NOTE: Tin design may vary.
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, maltodextrin, citric acid (E330), magnesium stearate (E470b), flavouring, colours: (E102), (E133).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1430 kJ / 336 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 107 g |
| – of which sugars | 107 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











