
Pearson's Salted Nut Roll - 1.8oz (51g)
Loaded with crunchy roasted peanuts, golden caramel and fluffy nougat, each 1.8 oz salty-sweet Pearson’s Salted Nut Roll contains 6g of protein to keep you moving and ready for anything.
Ingredients & Nutrition:
PEANUTS (canola oil, SOYA oil), sugar, corn syrup, hot cinnamon (spices, maltodextrin, natural flavouring, anti-caking agent: silicon dioxide), palm oil, reduced lactose whey (MILK), salt, emulsifier: SOYA lecithin; natural and artificial vanilla flavouring, modified SOYA protein, invertase.
| Nutrient | Per 100g (approx.) |
|---|---|
| Energy | 1894 kJ / 452 kcal |
| Fat | 22.6g |
| – of which saturates | 4.8g |
| Carbohydrate | 58.1g |
| – of which sugars | 41.9g |
| Fibre | 3.2g |
| Protein | 9.7g |
| Salt | 0.55g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Loaded with crunchy roasted peanuts, golden caramel and fluffy nougat, each 1.8 oz salty-sweet Pearson’s Salted Nut Roll contains 6g of protein to keep you moving and ready for anything.
Ingredients & Nutrition:
PEANUTS (canola oil, SOYA oil), sugar, corn syrup, hot cinnamon (spices, maltodextrin, natural flavouring, anti-caking agent: silicon dioxide), palm oil, reduced lactose whey (MILK), salt, emulsifier: SOYA lecithin; natural and artificial vanilla flavouring, modified SOYA protein, invertase.
| Nutrient | Per 100g (approx.) |
|---|---|
| Energy | 1894 kJ / 452 kcal |
| Fat | 22.6g |
| – of which saturates | 4.8g |
| Carbohydrate | 58.1g |
| – of which sugars | 41.9g |
| Fibre | 3.2g |
| Protein | 9.7g |
| Salt | 0.55g |













