
Peeps Chocolate Pudding Bunnies 8 Pack - 3oz (85g)
Sugar, corn syrup, gelatine (E441), cocoa powder; less than 0.5% of: flavourings, maltodextrin, modified corn starch, preservative: potassium sorbate (E202), colours: E129, E102, E110, E133, glazing agent: carnauba wax (E903).
Warning: E102, E110 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1308 kJ / 313 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 78.1 g |
| – of which sugars | 71.9 g |
| Protein | 3.1 g |
| Salt | 0 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sugar, corn syrup, gelatine (E441), cocoa powder; less than 0.5% of: flavourings, maltodextrin, modified corn starch, preservative: potassium sorbate (E202), colours: E129, E102, E110, E133, glazing agent: carnauba wax (E903).
Warning: E102, E110 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1308 kJ / 313 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 78.1 g |
| – of which sugars | 71.9 g |
| Protein | 3.1 g |
| Salt | 0 g |











