
Peeps Cotton Candy Chicks 5 Pack - 1.5oz (42g)
Sugar, corn syrup, gelatine (E441); less than 0.5% of: gum arabic (E414), flavourings, colours: E133, E129, preservative: potassium sorbate (E202), glazing agent: carnauba wax (E903).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1296 kJ / 310 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 78.6 g |
| – of which sugars | 71.4 g |
| Protein | 2.4 g |
| Salt | 0 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sugar, corn syrup, gelatine (E441); less than 0.5% of: gum arabic (E414), flavourings, colours: E133, E129, preservative: potassium sorbate (E202), glazing agent: carnauba wax (E903).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1296 kJ / 310 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 78.6 g |
| – of which sugars | 71.4 g |
| Protein | 2.4 g |
| Salt | 0 g |











