
Peeps S'Mores Milk Chocolate Dipped Delights Chicks 3 Pack - 1.5oz (42g)
Sugar, corn syrup, gelatine (E441); less than 0.5% of: flavourings, maltodextrin, gum arabic (E414), preservative: potassium sorbate (E202), colours: E110, E102, E133, glazing agent: carnauba wax (E903).
MILK chocolate (sugar, cocoa butter, MILK, cocoa mass, skimmed MILK powder, emulsifier: SOYA lecithin (E322), natural flavouring).
Warning: E110 and E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1594 kJ / 381 kcal |
| Fat | 8.3 g |
| – of which saturates | 4.8 g |
| Carbohydrate | 76.2 g |
| – of which sugars | 69.0 g |
| Protein | 2.4 g |
| Salt | 0.06 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sugar, corn syrup, gelatine (E441); less than 0.5% of: flavourings, maltodextrin, gum arabic (E414), preservative: potassium sorbate (E202), colours: E110, E102, E133, glazing agent: carnauba wax (E903).
MILK chocolate (sugar, cocoa butter, MILK, cocoa mass, skimmed MILK powder, emulsifier: SOYA lecithin (E322), natural flavouring).
Warning: E110 and E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1594 kJ / 381 kcal |
| Fat | 8.3 g |
| – of which saturates | 4.8 g |
| Carbohydrate | 76.2 g |
| – of which sugars | 69.0 g |
| Protein | 2.4 g |
| Salt | 0.06 g |











