
Peeps Strawberry Milk Chocolate Dipped Delights Chicks 4 Pack - 1.98oz (56g)
Sugar, corn syrup, gelatine (E441); less than 0.5% of: flavourings, citric acid (E330), colour: E129, modified starch, corn syrup solids, maltodextrin, gum arabic (E414), preservative: potassium sorbate (E202), glazing agent: carnauba wax (E903).
MILK chocolate (sugar, cocoa butter, MILK, cocoa mass, skimmed MILK powder, emulsifier: SOYA lecithin (E322), natural flavouring).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1494 kJ / 357 kcal |
| Fat | 8.0 g |
| – of which saturates | 4.5 g |
| Carbohydrate | 73.2 g |
| – of which sugars | 66.1 g |
| Protein | 3.6 g |
| Salt | 0.04 g |
Original: $9.52
-65%$9.52
$3.33Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sugar, corn syrup, gelatine (E441); less than 0.5% of: flavourings, citric acid (E330), colour: E129, modified starch, corn syrup solids, maltodextrin, gum arabic (E414), preservative: potassium sorbate (E202), glazing agent: carnauba wax (E903).
MILK chocolate (sugar, cocoa butter, MILK, cocoa mass, skimmed MILK powder, emulsifier: SOYA lecithin (E322), natural flavouring).
Warning: E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1494 kJ / 357 kcal |
| Fat | 8.0 g |
| – of which saturates | 4.5 g |
| Carbohydrate | 73.2 g |
| – of which sugars | 66.1 g |
| Protein | 3.6 g |
| Salt | 0.04 g |











