
Pop Tarts Crunchy Poppers Brownie Crunch - 2.12oz (60g)
Introducing Pop Tarts Crunchy Poppers Brownie Crunch, the perfect snack for on-the-go moments. These Mini Crunchy Pop Tarts are deliciously crispy and packed with chocolate flavor. Satisfy your cravings with every bite!
Ingredients & Nutrition:
Enriched flour (WHEAT flour, niacin, reduced iron, vitamin B1, vitamin B2, folic acid), sugar, glycerine, fructose, dextrose, palm oil, maltodextrin, modified food starch, rice flour, dried potatoes, high fructose corn syrup, gelatine, salt, flavouring, E330, E129, E331, E452i, mono- and diglycerides, E300, E202, E129, E133, E110, E903.
Warning: E129 and E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1643 kJ / 392 kcal |
| Fat | 7.1 g |
| – of which saturates | 3.6 g |
| Carbohydrate | 85.7 g |
| – of which sugars | 53.6 g |
| Fibre | 0.7 g |
| Protein | 3.6 g |
| Salt | 0.71 g |
Original: $6.80
-65%$6.80
$2.38Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Introducing Pop Tarts Crunchy Poppers Brownie Crunch, the perfect snack for on-the-go moments. These Mini Crunchy Pop Tarts are deliciously crispy and packed with chocolate flavor. Satisfy your cravings with every bite!
Ingredients & Nutrition:
Enriched flour (WHEAT flour, niacin, reduced iron, vitamin B1, vitamin B2, folic acid), sugar, glycerine, fructose, dextrose, palm oil, maltodextrin, modified food starch, rice flour, dried potatoes, high fructose corn syrup, gelatine, salt, flavouring, E330, E129, E331, E452i, mono- and diglycerides, E300, E202, E129, E133, E110, E903.
Warning: E129 and E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1643 kJ / 392 kcal |
| Fat | 7.1 g |
| – of which saturates | 3.6 g |
| Carbohydrate | 85.7 g |
| – of which sugars | 53.6 g |
| Fibre | 0.7 g |
| Protein | 3.6 g |
| Salt | 0.71 g |











