
Popcornopolis Takis Fuego Big Bag - 6oz (170g)
We’re adding some heat to the season. Introducing Popcornopolis® Takis Fuego® Popcorn, an intense flavor combination that brings spicy and tart together to wake-up the taste buds. Add the perfect crunch of our premium popcorn and you won’t be able to extinguish the heat between bites.
Ingredients & Nutrition:
Popcorn, coconut oil, seasoning (salt, maltodextrin, citric acid (E330), sugar, monosodium glutamate (E621), hydrolysed SOYBEAN protein, onion powder, flavourings, yeast extract, colour (E129), sodium bicarbonate (E500(ii)), SOYBEAN oil, chilli extract, disodium inosinate (E631), disodium guanylate (E627), antioxidant (E319)).
May contain traces of MILK, PEANUTS, and TREE NUTS.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2143 kJ / 536 kcal |
| Fat | 35.7 g |
| – of which saturates | 28.6 g |
| Carbohydrate | 50.0 g |
| – of which sugars | 3.6 g |
| Fibre | 7.1 g |
| Protein | 7.1 g |
| Salt | 2.39 g |
Original: $20.40
-65%$20.40
$7.14Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
We’re adding some heat to the season. Introducing Popcornopolis® Takis Fuego® Popcorn, an intense flavor combination that brings spicy and tart together to wake-up the taste buds. Add the perfect crunch of our premium popcorn and you won’t be able to extinguish the heat between bites.
Ingredients & Nutrition:
Popcorn, coconut oil, seasoning (salt, maltodextrin, citric acid (E330), sugar, monosodium glutamate (E621), hydrolysed SOYBEAN protein, onion powder, flavourings, yeast extract, colour (E129), sodium bicarbonate (E500(ii)), SOYBEAN oil, chilli extract, disodium inosinate (E631), disodium guanylate (E627), antioxidant (E319)).
May contain traces of MILK, PEANUTS, and TREE NUTS.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2143 kJ / 536 kcal |
| Fat | 35.7 g |
| – of which saturates | 28.6 g |
| Carbohydrate | 50.0 g |
| – of which sugars | 3.6 g |
| Fibre | 7.1 g |
| Protein | 7.1 g |
| Salt | 2.39 g |













