
Poppi Alpine Blast Prebiotic Soda - 12fl.oz (355ml)
They say lightning doesn’t strike twice, but maybe that’s just ’cause they haven’t tasted this energizing burst of citrus flavor yet.
Ingredients & Nutrition:
Sparkling Water, Organic Cane Sugar, Cassava Root Fibre, Organic Apple Cider Vinegar, Flavouring, Apple Juice from Concentrate, Lime Juice from Concentrate, Organic Agave Inulin, E330, Stevia Leaf Extract, Acacia, Vegetable Juice, Turmeric (for colour), Caffeine, Citrus Pectin.
High caffeine content (15.5 mg/100ml). Not recommended for children or pregnant or breastfeeding women.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 36 kJ / 9 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 2.5 g |
| – of which sugars | 1.4 g |
| Fibre | 0.8 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
They say lightning doesn’t strike twice, but maybe that’s just ’cause they haven’t tasted this energizing burst of citrus flavor yet.
Ingredients & Nutrition:
Sparkling Water, Organic Cane Sugar, Cassava Root Fibre, Organic Apple Cider Vinegar, Flavouring, Apple Juice from Concentrate, Lime Juice from Concentrate, Organic Agave Inulin, E330, Stevia Leaf Extract, Acacia, Vegetable Juice, Turmeric (for colour), Caffeine, Citrus Pectin.
High caffeine content (15.5 mg/100ml). Not recommended for children or pregnant or breastfeeding women.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 36 kJ / 9 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 2.5 g |
| – of which sugars | 1.4 g |
| Fibre | 0.8 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |













