
Poppi Root Beer Prebiotic Soda - 12fl.oz (355ml)
Here’s the scoop: You’re deffo gonna want to pick up some vanilla ice cream to go with this iconic flavour.
Ingredients & Nutrition:
Sparkling water, cassava root fibre, organic cane sugar, natural flavouring, apple juice concentrate, organic apple cider vinegar, organic agave inulin, stevia leaf extract, natural tartaric acid.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | ≈ 34 kJ / 8 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 2.5 g |
| – of which sugars | 1.4 g |
| Fibre | 0.9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Here’s the scoop: You’re deffo gonna want to pick up some vanilla ice cream to go with this iconic flavour.
Ingredients & Nutrition:
Sparkling water, cassava root fibre, organic cane sugar, natural flavouring, apple juice concentrate, organic apple cider vinegar, organic agave inulin, stevia leaf extract, natural tartaric acid.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | ≈ 34 kJ / 8 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 2.5 g |
| – of which sugars | 1.4 g |
| Fibre | 0.9 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |













