


Post Cocoa Pebbles - 11oz (311g)
Cocoa PEBBLES™. The Cocoa way to rock. Cocoa PEBBLES™ is a sweetened crispy rice cereal for anyone who wants to start their day in a chocolatey way. And has been making mornings rock for over 40 years! Gluten-free!
The only problem is these are so delicious, it's hard not to go back for a 2nd or 3rd serving!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, MILK chocolate (sugar, cocoa butter, cocoa mass, skimmed MILK powder, lactose, whey permeate (MILK), palm oil, emulsifier (soya lecithins (E322)), flavourings), cocoa cereal pieces (rice, sugar, cocoa powder (processed with alkali (E501)), palm oil, salt, malt extract (BARLEY)), emulsifier (E492), glazing agent (E414), colours, flavourings.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2160 kJ / 515 kcal |
| Fat | 27 g |
| – of which saturates | 15 g |
| Carbohydrate | 60 g |
| – of which sugars | 56 g |
| Fibre | 2 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0.39 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Cocoa PEBBLES™. The Cocoa way to rock. Cocoa PEBBLES™ is a sweetened crispy rice cereal for anyone who wants to start their day in a chocolatey way. And has been making mornings rock for over 40 years! Gluten-free!
The only problem is these are so delicious, it's hard not to go back for a 2nd or 3rd serving!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, MILK chocolate (sugar, cocoa butter, cocoa mass, skimmed MILK powder, lactose, whey permeate (MILK), palm oil, emulsifier (soya lecithins (E322)), flavourings), cocoa cereal pieces (rice, sugar, cocoa powder (processed with alkali (E501)), palm oil, salt, malt extract (BARLEY)), emulsifier (E492), glazing agent (E414), colours, flavourings.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2160 kJ / 515 kcal |
| Fat | 27 g |
| – of which saturates | 15 g |
| Carbohydrate | 60 g |
| – of which sugars | 56 g |
| Fibre | 2 g |
| Protein | 5 g |
| Salt | 0.39 g |













