
Powerade Xtra Sour Grape Shocker - 28fl.oz (828ml)
POWERADE XTRA SOUR Grape Shocker helps hydrate you with an intense and juicy burst of grape flavour with an electrifying sour twist. It’s only here for a limited time, so stock up today!
Ingredients & Nutrition:
Water, high fructose corn syrup, citric acid (E330), electrolytes (salt, sodium citrate (E331), magnesium chloride, calcium chloride, mono-potassium phosphate), flavourings, modified corn starch, calcium disodium EDTA (E385), medium chain triglycerides, sucrose acetate isobutyrate (E444), colours (E129, E133).
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 119 kJ / 28 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 6.7 g |
| – of which sugars | 6.7 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.071 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
POWERADE XTRA SOUR Grape Shocker helps hydrate you with an intense and juicy burst of grape flavour with an electrifying sour twist. It’s only here for a limited time, so stock up today!
Ingredients & Nutrition:
Water, high fructose corn syrup, citric acid (E330), electrolytes (salt, sodium citrate (E331), magnesium chloride, calcium chloride, mono-potassium phosphate), flavourings, modified corn starch, calcium disodium EDTA (E385), medium chain triglycerides, sucrose acetate isobutyrate (E444), colours (E129, E133).
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 119 kJ / 28 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 6.7 g |
| – of which sugars | 6.7 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.071 g |













