
Pringles Dill Pickle - 5.5oz (158g)
What comes next after the “pop” of a Pringles® Dill Pickle can? The crisp, crunchy hit-the-spot taste of potato seasoned with your favorite salty and tangy dill pickle flavour.
Ingredients & Nutrition:
Dried potatoes, vegetable oils (corn, cottonseed, high oleic SOYA bean, and/or sunflower), degerminated yellow corn flour, corn starch, rice flour, maltodextrin, emulsifiers: mono- and diglycerides of fatty acids, WHEY (MILK), sodium diacetate, salt, flavour enhancer: monosodium glutamate, onion powder, acidity regulator: citric acid, natural flavouring, dill seed, LACTOSE, garlic powder, WHEAT starch
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2240 kJ / 536 kcal |
| Fat | 32.1g |
| – of which saturates | 8.9g |
| Carbohydrate | 60.7g |
| – of which sugars | 1.8g |
| Fibre | 1.1g |
| Protein | 3.6g |
| Salt | 0.57g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
What comes next after the “pop” of a Pringles® Dill Pickle can? The crisp, crunchy hit-the-spot taste of potato seasoned with your favorite salty and tangy dill pickle flavour.
Ingredients & Nutrition:
Dried potatoes, vegetable oils (corn, cottonseed, high oleic SOYA bean, and/or sunflower), degerminated yellow corn flour, corn starch, rice flour, maltodextrin, emulsifiers: mono- and diglycerides of fatty acids, WHEY (MILK), sodium diacetate, salt, flavour enhancer: monosodium glutamate, onion powder, acidity regulator: citric acid, natural flavouring, dill seed, LACTOSE, garlic powder, WHEAT starch
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2240 kJ / 536 kcal |
| Fat | 32.1g |
| – of which saturates | 8.9g |
| Carbohydrate | 60.7g |
| – of which sugars | 1.8g |
| Fibre | 1.1g |
| Protein | 3.6g |
| Salt | 0.57g |













