
Pringles Hot Honey - 5.5oz (158g)
Ingredients & Nutrition:
Dried potatoes, vegetable oils (corn, cottonseed, high oleic SOYA bean, and/or sunflower), degerminated yellow corn flour, corn starch, rice flour, sugar, maltodextrin, emulsifiers: mono- and diglycerides of fatty acids, salt, fructose, honey, molasses, cayenne pepper sauce (aged cayenne red peppers, vinegar solids, salt, garlic powder), spices, natural flavouring, WHEY, paprika extract (colour), WHEAT starch.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2143 kJ / 512 kcal |
| Fat | 32.1g |
| – of which saturates | 8.9g |
| Carbohydrate | 60.7g |
| – of which sugars | 7.1g |
| Fibre | 1.1g |
| Protein | 3.6g |
| Salt | 0.75g |
Original: $10.88
-65%$10.88
$3.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ingredients & Nutrition:
Dried potatoes, vegetable oils (corn, cottonseed, high oleic SOYA bean, and/or sunflower), degerminated yellow corn flour, corn starch, rice flour, sugar, maltodextrin, emulsifiers: mono- and diglycerides of fatty acids, salt, fructose, honey, molasses, cayenne pepper sauce (aged cayenne red peppers, vinegar solids, salt, garlic powder), spices, natural flavouring, WHEY, paprika extract (colour), WHEAT starch.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 2143 kJ / 512 kcal |
| Fat | 32.1g |
| – of which saturates | 8.9g |
| Carbohydrate | 60.7g |
| – of which sugars | 7.1g |
| Fibre | 1.1g |
| Protein | 3.6g |
| Salt | 0.75g |













