
Pusheen Meowy Christmas Candy Tin - 1.2oz (34g)
Celebrate the season with Pusheen in this adorable tree-shaped ornament tin! Inside, you’ll find 1.4 ounces of sour green apple candies shaped like festive Christmas trees.
Both a cute decoration and a tasty treat, this collectible Pusheen tin is perfect for gifting, hanging on the tree, or adding a touch of charm to your holiday celebrations.
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, maltodextrin, citric acid (E330), magnesium stearate (E470b), flavouring, colours: (E102), (E133).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1673 kJ / 400 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 77 g |
| – of which sugars | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Celebrate the season with Pusheen in this adorable tree-shaped ornament tin! Inside, you’ll find 1.4 ounces of sour green apple candies shaped like festive Christmas trees.
Both a cute decoration and a tasty treat, this collectible Pusheen tin is perfect for gifting, hanging on the tree, or adding a touch of charm to your holiday celebrations.
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, maltodextrin, citric acid (E330), magnesium stearate (E470b), flavouring, colours: (E102), (E133).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1673 kJ / 400 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 77 g |
| – of which sugars | 67 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











