
Pusheen Suprise Candy Tin - 0.7oz (19.8g)
A delightful treat for candy lovers and Pusheen fans alike! Each tin comes with one of six adorable designs featuring Pusheen’s friends—picked at random—making it a sweet collectors’ surprise. Inside, you'll find 0.7 oz of tangy, fruit-flavoured candies that perfectly complement the charm of the tin. Compact and cute, it's an adorable mini-treasure for snacking, gifting, or collecting. Which one will you uncover?
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, Maltodextrin, E330, E470b, Flavourings, E334, E133, E102, E110, E129, E104.
Warning: E102, E104, E110, and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1909 kJ / 456 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 90.9 g |
| – of which sugars | 90.9 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A delightful treat for candy lovers and Pusheen fans alike! Each tin comes with one of six adorable designs featuring Pusheen’s friends—picked at random—making it a sweet collectors’ surprise. Inside, you'll find 0.7 oz of tangy, fruit-flavoured candies that perfectly complement the charm of the tin. Compact and cute, it's an adorable mini-treasure for snacking, gifting, or collecting. Which one will you uncover?
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, Maltodextrin, E330, E470b, Flavourings, E334, E133, E102, E110, E129, E104.
Warning: E102, E104, E110, and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1909 kJ / 456 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 90.9 g |
| – of which sugars | 90.9 g |
| Fibre | 0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











