
Reese's Peanut Butter Dessert Topping - 7oz (198g)
This here bottle of Reese's Peanut Butter Topping is jam-packed with a luscious and creamy sauce that captures the unique and oh-so-delicious taste of Reese's. It's all squeezed into a convenient 7 oz container, perfect for pouring over ice cream, pancakes, milkshakes, and even adding a nutty kick to your baking and desserts. So go ahead and indulge in the smooth and sweet goodness of peanut butter without any of the hassle.
Ingredients & Nutrition:
PEANUTS, sugar, corn syrup, salt, mono- and diglycerides, hydrogenated vegetable oil (rapeseed, cottonseed, SOYA), molasses, maize starch, SOYA protein isolate.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | ~2480 kJ / 590 kcal |
| Fat | 28.1 g |
| – of which saturates | 6.3 g |
| Carbohydrate | 43.8 g |
| – of which sugars | 28.1 g |
| Protein | 15.6 g |
| Salt | 0.94 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This here bottle of Reese's Peanut Butter Topping is jam-packed with a luscious and creamy sauce that captures the unique and oh-so-delicious taste of Reese's. It's all squeezed into a convenient 7 oz container, perfect for pouring over ice cream, pancakes, milkshakes, and even adding a nutty kick to your baking and desserts. So go ahead and indulge in the smooth and sweet goodness of peanut butter without any of the hassle.
Ingredients & Nutrition:
PEANUTS, sugar, corn syrup, salt, mono- and diglycerides, hydrogenated vegetable oil (rapeseed, cottonseed, SOYA), molasses, maize starch, SOYA protein isolate.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | ~2480 kJ / 590 kcal |
| Fat | 28.1 g |
| – of which saturates | 6.3 g |
| Carbohydrate | 43.8 g |
| – of which sugars | 28.1 g |
| Protein | 15.6 g |
| Salt | 0.94 g |













