
Rockstar Energy Drink Original - 16.9fl.oz (500ml)
Carbonated water, sugar, E330, erythritol, sodium citrate, flavouring, caffeine (0.04%), sweeteners (E955, E950), vitamins (C, B3, B6), E150d, taurine (0.02%), inositol, ginseng extract (0.0004%).
High caffeine content (40 mg/100ml). Not recommended for children, pregnant or breastfeeding women.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 89 kJ / 21 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4.8 g |
| – of which sugars | 4.2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.17 g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Carbonated water, sugar, E330, erythritol, sodium citrate, flavouring, caffeine (0.04%), sweeteners (E955, E950), vitamins (C, B3, B6), E150d, taurine (0.02%), inositol, ginseng extract (0.0004%).
High caffeine content (40 mg/100ml). Not recommended for children, pregnant or breastfeeding women.
| Nutrient | Per 100ml |
|---|---|
| Energy | 89 kJ / 21 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 4.8 g |
| – of which sugars | 4.2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.17 g |













