
Rugrats Reptar Cereal Candy Tin - 1.2oz (34g)
If you remember Rugrats, then this Reptar cereal candy tin will be nostalgic for you! Reptar is the Godzilla-type character from the Rugrats cartoon series and movie. The Reptar Cereal commercial appeared many times on the show. This Reptar cereal box candy tin is filled with 1.2oz (34g) of sour green apple candy.
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, modified starch (E1400), magnesium stearate (E572), flavourings, glazing agent: carnauba wax (E903), colours: E102, E133.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2092 kJ / 500 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 100.0 g |
| – of which sugars | 100.0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
If you remember Rugrats, then this Reptar cereal candy tin will be nostalgic for you! Reptar is the Godzilla-type character from the Rugrats cartoon series and movie. The Reptar Cereal commercial appeared many times on the show. This Reptar cereal box candy tin is filled with 1.2oz (34g) of sour green apple candy.
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, modified starch (E1400), magnesium stearate (E572), flavourings, glazing agent: carnauba wax (E903), colours: E102, E133.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 2092 kJ / 500 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 100.0 g |
| – of which sugars | 100.0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











