Sugar, invert sugar, glucose, gelatin (beef), acidity regulator (malic acid, sodium citrate), flavourings, colourants: (curcumin, carmine, chlorophyllin copper complex).

S-Märke Surt Skum (Sour Foam Ovals) Peg Bag (Sweden) - 2.47oz (70g)
S-Märke was launched in 1956 and have become a real Swedish classic! These oval-shaped fruit candies pack incredible fruity flavours, have a wonderfully light, fluffy foam texture, and have that classic S-Märke sour powder on the outside. If you've never tried S-Märke's sour powder, GET READY! Let's just be clear - these are not just 'sugar-coating with a hint of sour' sour, these are SUPER SOUR! Can you handle it?!
Perfect for getting that Swedish candy fix!
| Energy in Kj | 1550 |
| Energy in kcal | 370 |
| Fat | 0g |
| of which saturated fat | 0g |
| Carbohydrates | 85g |
| of which sugar | 79g |
| Protein | 3.0g |
| Salt | 0.1g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
S-Märke was launched in 1956 and have become a real Swedish classic! These oval-shaped fruit candies pack incredible fruity flavours, have a wonderfully light, fluffy foam texture, and have that classic S-Märke sour powder on the outside. If you've never tried S-Märke's sour powder, GET READY! Let's just be clear - these are not just 'sugar-coating with a hint of sour' sour, these are SUPER SOUR! Can you handle it?!
Perfect for getting that Swedish candy fix!
| Energy in Kj | 1550 |
| Energy in kcal | 370 |
| Fat | 0g |
| of which saturated fat | 0g |
| Carbohydrates | 85g |
| of which sugar | 79g |
| Protein | 3.0g |
| Salt | 0.1g |













