
Shades by Niko Straight Up Strawberry Peg Bag - 5.3oz (150g)
The coolest sweets in the world*
*According to Niko
'After retiring from the political world, I've decided to focus on something more serious: sweets.
I've put blood, sweat and tears to make them as perfect as possible... not literally, but you know what I mean.'
Niko powered by NDL
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, sugar, modified starch, dextrose, acids: citric acid (E330), malic acid (E296), lactic acid (E270); potato protein, natural flavouring, colouring fruit and plant concentrates (black carrot, radish, apple, blackcurrant), hydrolysed pea protein, sunflower oil, glazing agent: carnauba wax (E903).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1482 kJ / 349 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | <0.1 g |
| Carbohydrate | 85 g |
| – of which sugars | 61 g |
| Protein | 0.6 g |
| Salt | 0.03 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The coolest sweets in the world*
*According to Niko
'After retiring from the political world, I've decided to focus on something more serious: sweets.
I've put blood, sweat and tears to make them as perfect as possible... not literally, but you know what I mean.'
Niko powered by NDL
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, sugar, modified starch, dextrose, acids: citric acid (E330), malic acid (E296), lactic acid (E270); potato protein, natural flavouring, colouring fruit and plant concentrates (black carrot, radish, apple, blackcurrant), hydrolysed pea protein, sunflower oil, glazing agent: carnauba wax (E903).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1482 kJ / 349 kcal |
| Fat | 0.2 g |
| – of which saturates | <0.1 g |
| Carbohydrate | 85 g |
| – of which sugars | 61 g |
| Protein | 0.6 g |
| Salt | 0.03 g |











