
SHAQ-A-LICIOUS Slams Peg Bag- 5.19oz (147g)
Glucose syrup, sugar, gelatine, modified starch, acids: citric acid (E330), malic acid (E296), acidity regulator: sodium citrates (E331), humectant: sorbitol (E420), flavourings, colours: E102, E110, E129, E133, E160a, glazing agents: beeswax (E901), carnauba wax (E903).
Warning: E102, E110, E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1400 kJ / 333 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 83 g |
| – of which sugars | 73 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0.05 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Glucose syrup, sugar, gelatine, modified starch, acids: citric acid (E330), malic acid (E296), acidity regulator: sodium citrates (E331), humectant: sorbitol (E420), flavourings, colours: E102, E110, E129, E133, E160a, glazing agents: beeswax (E901), carnauba wax (E903).
Warning: E102, E110, E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1400 kJ / 333 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 83 g |
| – of which sugars | 73 g |
| Protein | 3 g |
| Salt | 0.05 g |











