
Shrek the Halls Christmas Candy Tin - 1oz (28g)
Celebrate the holidays with Shrek in this merry (and very green) collectible tin! Inside, you’ll find 1.0 ounces of sour green apple-flavoured candies shaped to match Shrek’s fun and festive spirit.
Perfect for fans of the beloved ogre, this holiday tin makes a quirky stocking stuffer, a fun gift, or a tasty treat to enjoy while spreading Shrek-style cheer all season long.
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, maltodextrin, citric acid (E330), magnesium stearate (E470b), flavouring, colours: (E102), (E133).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1430 kJ / 336 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 107 g |
| – of which sugars | 107 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Celebrate the holidays with Shrek in this merry (and very green) collectible tin! Inside, you’ll find 1.0 ounces of sour green apple-flavoured candies shaped to match Shrek’s fun and festive spirit.
Perfect for fans of the beloved ogre, this holiday tin makes a quirky stocking stuffer, a fun gift, or a tasty treat to enjoy while spreading Shrek-style cheer all season long.
Ingredients & Nutrition:
Dextrose, maltodextrin, citric acid (E330), magnesium stearate (E470b), flavouring, colours: (E102), (E133).
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1430 kJ / 336 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 107 g |
| – of which sugars | 107 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











