
Skippy Peanut Butter Popcorn - 6oz (170g)
For almost a century, movie enthusiasts have been combining popcorn with their favourite candy to create a delicious snack that satisfies both sweet and savoury cravings. Now Skippy have done the same - taking light, fluffy popcorn and covering it in their delicious, ever-popular peanut butter to create the most peanutty, buttery popcorn ever!
Ingredients & Nutrition:
Cane sugar, corn syrup, popcorn, PEANUT butter (roasted PEANUTS, sugar, hydrogenated vegetable oil (cottonseed, soybean, rapeseed) to prevent separation, salt), palm oil, PEANUT oil, sea salt, sodium bicarbonate (E500), SOYA lecithin (E322).
Produced on shared equipment that also processes MILK
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1673 kJ / 400 kcal |
| Fat | 16.7 g |
| – of which saturates | 3.3 g |
| Carbohydrate | 53.3 g |
| – of which sugars | 30.0 g |
| Protein | 10.0 g |
| Salt | 0.87 g |
Original: $12.24
-65%$12.24
$4.28Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
For almost a century, movie enthusiasts have been combining popcorn with their favourite candy to create a delicious snack that satisfies both sweet and savoury cravings. Now Skippy have done the same - taking light, fluffy popcorn and covering it in their delicious, ever-popular peanut butter to create the most peanutty, buttery popcorn ever!
Ingredients & Nutrition:
Cane sugar, corn syrup, popcorn, PEANUT butter (roasted PEANUTS, sugar, hydrogenated vegetable oil (cottonseed, soybean, rapeseed) to prevent separation, salt), palm oil, PEANUT oil, sea salt, sodium bicarbonate (E500), SOYA lecithin (E322).
Produced on shared equipment that also processes MILK
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1673 kJ / 400 kcal |
| Fat | 16.7 g |
| – of which saturates | 3.3 g |
| Carbohydrate | 53.3 g |
| – of which sugars | 30.0 g |
| Protein | 10.0 g |
| Salt | 0.87 g |













