
Skittles Flavour Mash-Ups Wild Berry & Tropical - 7.2oz (204.1g)
SKITTLES Mash-Ups pairs your favorite fruit flavours in a mix that’s sure to make your mouth water! Flavours include banana berry, kiwi lime, mango tangelo, pineapple passionfruit, strawberry star fruit, berry punch, melon berry, raspberry, strawberry, and wild cherry!
Sugar, corn syrup, hydrogenated palm kernel oil; less than 2% of: citric acid (E330), tapioca dextrin, modified corn starch, flavourings, sodium citrates (E331), colours: E102, E129, E132, E133, E110, E171, glazing agent: carnauba wax (E903).
Warning: E102, E129 and E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1643 kJ / 393 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| – of which saturates | 3.6 g |
| Carbohydrate | 92.9 g |
| – of which sugars | 75.0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.02 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
SKITTLES Mash-Ups pairs your favorite fruit flavours in a mix that’s sure to make your mouth water! Flavours include banana berry, kiwi lime, mango tangelo, pineapple passionfruit, strawberry star fruit, berry punch, melon berry, raspberry, strawberry, and wild cherry!
Sugar, corn syrup, hydrogenated palm kernel oil; less than 2% of: citric acid (E330), tapioca dextrin, modified corn starch, flavourings, sodium citrates (E331), colours: E102, E129, E132, E133, E110, E171, glazing agent: carnauba wax (E903).
Warning: E102, E129 and E110 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1643 kJ / 393 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| – of which saturates | 3.6 g |
| Carbohydrate | 92.9 g |
| – of which sugars | 75.0 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.02 g |











