
Skittles Gummies Fuego Peg Bag - 5.8oz (164.4g)
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, water, modified maize starch, gelatine, acids: DL-malic acid (E296), citric acid (E330), chilli powder, salt, tapioca dextrin, flavourings, colours: allura red AC (E129), tartrazine (E102), sunset yellow FCF (E110), brilliant blue FCF (E133)
Warning: E129, E102, E110 and E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1350 kJ / 323 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 77.4 g |
| – of which sugars | 67.7 g |
| Protein | 3.2 g |
| Salt | 0.93 g |
Original: $10.88
-65%$10.88
$3.81Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, water, modified maize starch, gelatine, acids: DL-malic acid (E296), citric acid (E330), chilli powder, salt, tapioca dextrin, flavourings, colours: allura red AC (E129), tartrazine (E102), sunset yellow FCF (E110), brilliant blue FCF (E133)
Warning: E129, E102, E110 and E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1350 kJ / 323 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 77.4 g |
| – of which sugars | 67.7 g |
| Protein | 3.2 g |
| Salt | 0.93 g |











