
Sour Candy Paradise Sour Belts Green Apple Zing - 3.5oz (100g)
Get ready for a delicious adventure with Sour Candy Paradise Sour Belts Green Apple Zing! These stretchy, chewy belts deliver the perfect blend of crisp green apple sweetness and that bold sour tang that will wake up your taste buds and leave you craving more!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, WHEAT flour (GLUTEN), acidity regulators: E330, E296; apple juice concentrate, palm oil, artificial flavouring, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471); colours: E102, E133.
Allergy advice: May contain HAZELNUT.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1598 kJ / 377 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| – of which saturates | 1.1 g |
| Carbohydrate | 87.0 g |
| – of which sugars | 61.0 g |
| Protein | 2.3 g |
| Salt | 0.01 g |
Original: $4.08
-65%$4.08
$1.43Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Get ready for a delicious adventure with Sour Candy Paradise Sour Belts Green Apple Zing! These stretchy, chewy belts deliver the perfect blend of crisp green apple sweetness and that bold sour tang that will wake up your taste buds and leave you craving more!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, WHEAT flour (GLUTEN), acidity regulators: E330, E296; apple juice concentrate, palm oil, artificial flavouring, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471); colours: E102, E133.
Allergy advice: May contain HAZELNUT.
Warning: E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1598 kJ / 377 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| – of which saturates | 1.1 g |
| Carbohydrate | 87.0 g |
| – of which sugars | 61.0 g |
| Protein | 2.3 g |
| Salt | 0.01 g |











