
Sour Candy Paradise Sour Neon Pencils Strawberry Lemonade - 4.59oz (130g)
Vibrant sour candy pencils packed with tangy strawberry lemonade flavour. These chewy treats feature a crisp sugar coating and pillowy soft centre, delivering a delightful burst of tart and sweet in every bite.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, WHEAT (GLUTEN), MAIZE starch, acidity regulators (citric acid (E330), malic acid (E296)), apple juice concentrate, palm oil, flavouring, emulsifier (mono- and diglycerides of fatty acids (E471)), colours (E102, E129).
Warning: E102, E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1619 kJ / 381 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| – of which saturates | 1.0 g |
| Carbohydrate | 89 g |
| – of which sugars | 69 g |
| Protein | 1.7 g |
| Salt | 0.02 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Vibrant sour candy pencils packed with tangy strawberry lemonade flavour. These chewy treats feature a crisp sugar coating and pillowy soft centre, delivering a delightful burst of tart and sweet in every bite.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, WHEAT (GLUTEN), MAIZE starch, acidity regulators (citric acid (E330), malic acid (E296)), apple juice concentrate, palm oil, flavouring, emulsifier (mono- and diglycerides of fatty acids (E471)), colours (E102, E129).
Warning: E102, E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1619 kJ / 381 kcal |
| Fat | 1.9 g |
| – of which saturates | 1.0 g |
| Carbohydrate | 89 g |
| – of which sugars | 69 g |
| Protein | 1.7 g |
| Salt | 0.02 g |











