
Sour Madness Crush Hard Candy Peg Bag - 2.12oz (60g)
Sour is just sour, right? Not so nice! Try this LIMITED EDITION of Sour Madness now. These are really sour candies that will completely immerse your brain in sourness, and then let you enjoy sweet and sour hard candies in different fruit flavours: Wild Strawberry, Blueberry Bash, Pomegranate Burst and Grapefruit Punch. Do you dare to take up this challenge?
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, sugar, acidity regulators: citric acid (E330), malic acid (E296), flavourings, colours: E163, E153, E132, glazing agents: gum arabic (E414), carnauba wax (E903).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1660 kJ / 391 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 98 g |
| – of which sugars | 77 g |
| Protein | 0.6 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sour is just sour, right? Not so nice! Try this LIMITED EDITION of Sour Madness now. These are really sour candies that will completely immerse your brain in sourness, and then let you enjoy sweet and sour hard candies in different fruit flavours: Wild Strawberry, Blueberry Bash, Pomegranate Burst and Grapefruit Punch. Do you dare to take up this challenge?
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, sugar, acidity regulators: citric acid (E330), malic acid (E296), flavourings, colours: E163, E153, E132, glazing agents: gum arabic (E414), carnauba wax (E903).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1660 kJ / 391 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 98 g |
| – of which sugars | 77 g |
| Protein | 0.6 g |
| Salt | 0 g |











