
Sour Patch Kids Bites - 1.8oz (51g)
Sour Patch Kids Bites are mini versions of the classic Sour Patch Kids, coated in tangy sour sugar before turning deliciously sweet as you chew. Fruity, chewy, and full of fun, they're the perfect bite-sized treat.
INGREDIENTS & NUTRITION
Sugar, invert sugar syrup, glucose syrup, modified starch, acids: tartaric acid (E334), citric acid (E330), flavourings, colours: E110, E129, E102, E133.
Warning: E110, E129, E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Warning: E102, E110, E129 and E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1561 kJ / 371 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 90.2 g |
| – of which sugars | 76.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.08 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sour Patch Kids Bites are mini versions of the classic Sour Patch Kids, coated in tangy sour sugar before turning deliciously sweet as you chew. Fruity, chewy, and full of fun, they're the perfect bite-sized treat.
INGREDIENTS & NUTRITION
Sugar, invert sugar syrup, glucose syrup, modified starch, acids: tartaric acid (E334), citric acid (E330), flavourings, colours: E110, E129, E102, E133.
Warning: E110, E129, E102 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Warning: E102, E110, E129 and E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1561 kJ / 371 kcal |
| Fat | 0 g |
| – of which saturates | 0 g |
| Carbohydrate | 90.2 g |
| – of which sugars | 76.5 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.08 g |













