
Sour Patch Kids Chews Peg Bag - 2.12oz (60g)
A perfect blend of sweet and chewy on the outside with our signature sour inside! Sour Patch Kids Chews create a flavour sensation in your mouth with every 'chew'!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, gelatine, humectant: glycerol (E422), emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), palm oil, acidity regulator: citric acid (E330), flavourings, emulsifier: sunflower lecithin (E322), glazing agent: carnauba wax (E903), colours: allura red AC (E129), tartrazine (E102), sunset yellow FCF (E110), brilliant blue FCF (E133).
Warning: E102, E110, E129 and E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1743 kJ / 417 kcal |
| Fat | 8.3 g |
| – of which saturates | 4.2 g |
| Carbohydrate | 81.7 g |
| – of which sugars | 81.7 g |
| Protein | 1.7 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A perfect blend of sweet and chewy on the outside with our signature sour inside! Sour Patch Kids Chews create a flavour sensation in your mouth with every 'chew'!
Ingredients & Nutrition:
Sugar, glucose syrup, gelatine, humectant: glycerol (E422), emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), palm oil, acidity regulator: citric acid (E330), flavourings, emulsifier: sunflower lecithin (E322), glazing agent: carnauba wax (E903), colours: allura red AC (E129), tartrazine (E102), sunset yellow FCF (E110), brilliant blue FCF (E133).
Warning: E102, E110, E129 and E133 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1743 kJ / 417 kcal |
| Fat | 8.3 g |
| – of which saturates | 4.2 g |
| Carbohydrate | 81.7 g |
| – of which sugars | 81.7 g |
| Protein | 1.7 g |
| Salt | 0 g |











