
Sour Punch FrankenStraws Tray - 3.2oz (91g)
A spooky-sour treat featuring chewy candy straws in a mix of tangy, fruity flavors. Perfect for Halloween, these zesty straws pack a punch of sour sweetness that candy lovers will enjoy all season long.
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, WHEAT flour, sugar, citric acid (E330), malic acid (E296), tartaric acid (E334), hydrogenated vegetable oil (coconut, palm kernel), modified corn starch, glycerol (E422), artificial flavouring, colours: E129, E133, E102, E110.
May contain traces of MILK.
Warning: E102, E110, E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Contains a bioengineered food ingredient.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1547 kJ / 370 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| – of which saturates | 1.0 g |
| Carbohydrate | 86.7 g |
| – of which sugars | 46.7 g |
| Fibre | 3.3 g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 0.00 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A spooky-sour treat featuring chewy candy straws in a mix of tangy, fruity flavors. Perfect for Halloween, these zesty straws pack a punch of sour sweetness that candy lovers will enjoy all season long.
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, WHEAT flour, sugar, citric acid (E330), malic acid (E296), tartaric acid (E334), hydrogenated vegetable oil (coconut, palm kernel), modified corn starch, glycerol (E422), artificial flavouring, colours: E129, E133, E102, E110.
May contain traces of MILK.
Warning: E102, E110, E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
Contains a bioengineered food ingredient.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1547 kJ / 370 kcal |
| Fat | 1.7 g |
| – of which saturates | 1.0 g |
| Carbohydrate | 86.7 g |
| – of which sugars | 46.7 g |
| Fibre | 3.3 g |
| Protein | 3.3 g |
| Salt | 0.00 g |











