
Sour Punch Ghost Pepper Roulette Straws Tray - 3.2oz (91g)
A daring twist on classic Sour Punch straws, featuring a mix of fruity-sweet flavours with a fiery ghost pepper kick hidden in select pieces. Each pack is a thrilling game of sweet, sour, and spicy surprise for the boldest candy lovers.
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, high fructose corn syrup, sugar, WHEAT flour, modified corn starch, acid: (E330); acidity regulator: (E296); glycerol, flavourings, colours: E129, E102, E133, E110.
Warning: E102, E110, E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1571 kJ / 376 kcal |
| Fat | 5.0 g |
| – of which saturates | 4.5 g |
| Carbohydrate | 89.0 g |
| – of which sugars | 53.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.03 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A daring twist on classic Sour Punch straws, featuring a mix of fruity-sweet flavours with a fiery ghost pepper kick hidden in select pieces. Each pack is a thrilling game of sweet, sour, and spicy surprise for the boldest candy lovers.
Ingredients & Nutrition:
Glucose syrup, high fructose corn syrup, sugar, WHEAT flour, modified corn starch, acid: (E330); acidity regulator: (E296); glycerol, flavourings, colours: E129, E102, E133, E110.
Warning: E102, E110, E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1571 kJ / 376 kcal |
| Fat | 5.0 g |
| – of which saturates | 4.5 g |
| Carbohydrate | 89.0 g |
| – of which sugars | 53.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.03 g |











