Sprite Winter Spiced Cranberry - 12fl.oz (355ml)
Sprite Winter Spiced Cranberry: a festive twist on the classic lemon-lime soda, infused with the warm, seasonal flavour of spiced cranberry for a crisp and refreshing holiday treat.
Ingredients & Nutrition:
Carbonated water, glucose–fructose syrup, citric acid (E330), natural flavours, sodium citrates (E331), preservative: sodium benzoate (E211).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 152 kJ / 36 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 10.0 g |
| – of which sugars | 10.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.02 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Sprite Winter Spiced Cranberry: a festive twist on the classic lemon-lime soda, infused with the warm, seasonal flavour of spiced cranberry for a crisp and refreshing holiday treat.
Ingredients & Nutrition:
Carbonated water, glucose–fructose syrup, citric acid (E330), natural flavours, sodium citrates (E331), preservative: sodium benzoate (E211).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 152 kJ / 36 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| – of which saturates | 0.0 g |
| Carbohydrate | 10.0 g |
| – of which sugars | 10.0 g |
| Protein | 0.0 g |
| Salt | 0.02 g |













