
Starburst Original Fruit Chews Share Bag - 7.2oz (204g)
With STARBURST Original Fruit Chews Candy, there are endless ways to enjoy the individually wrapped chewy fruit flavored squares you know and love. Let the flavors of strawberry, cherry, orange, and lemon STARBURST guide you on a delicious adventure that will be Different Every Time. Unwrap and shape it, share it, squish it, stack it, and love it.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup, hydrogenated palm kernel oil, E330, tapioca dextrin, gelatine, apple juice from concentrate, modified corn starch, natural and artificial flavouring, colours: E129, E102, E110, E133.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1724 kJ / 412 kcal |
| Fat | 8.6 g |
| – of which saturates | 8.6 g |
| Carbohydrate | 82.8 g |
| – of which sugars | 55.2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
With STARBURST Original Fruit Chews Candy, there are endless ways to enjoy the individually wrapped chewy fruit flavored squares you know and love. Let the flavors of strawberry, cherry, orange, and lemon STARBURST guide you on a delicious adventure that will be Different Every Time. Unwrap and shape it, share it, squish it, stack it, and love it.
Ingredients & Nutrition:
Sugar, corn syrup, hydrogenated palm kernel oil, E330, tapioca dextrin, gelatine, apple juice from concentrate, modified corn starch, natural and artificial flavouring, colours: E129, E102, E110, E133.
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1724 kJ / 412 kcal |
| Fat | 8.6 g |
| – of which saturates | 8.6 g |
| Carbohydrate | 82.8 g |
| – of which sugars | 55.2 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0 g |











