
Starburst Minis Sours Fruit Chews - 1.85oz (52g)
STARBURST Sours Mini Fruit Chews Candy is just like the STARBURST candy you know and love, only mini, unwrapped, and tart! This pack comes in an assortment of cherry, blue raspberry, watermelon, and strawberry flavors. Don't be fooled by the size, these mini chews pack a tart punch! Pucker up and enjoy.
Sugar, corn syrup, palm oil, citric acid (E330); less than 2% of: sodium citrates (E331), pectin (E440), apple juice from concentrate, flavourings, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), glazing agent: shellac (E904), colour: E133, glazing agent: carnauba wax (E903).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1610 kJ / 385 kcal |
| Fat | 3.8 g |
| – of which saturates | 1.9 g |
| Carbohydrate | 88.5 g |
| – of which sugars | 67.3 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.16 g |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
STARBURST Sours Mini Fruit Chews Candy is just like the STARBURST candy you know and love, only mini, unwrapped, and tart! This pack comes in an assortment of cherry, blue raspberry, watermelon, and strawberry flavors. Don't be fooled by the size, these mini chews pack a tart punch! Pucker up and enjoy.
Sugar, corn syrup, palm oil, citric acid (E330); less than 2% of: sodium citrates (E331), pectin (E440), apple juice from concentrate, flavourings, emulsifier: mono- and diglycerides of fatty acids (E471), glazing agent: shellac (E904), colour: E133, glazing agent: carnauba wax (E903).
| Nutrient | Per 100g |
|---|---|
| Energy | 1610 kJ / 385 kcal |
| Fat | 3.8 g |
| – of which saturates | 1.9 g |
| Carbohydrate | 88.5 g |
| – of which sugars | 67.3 g |
| Protein | 0 g |
| Salt | 0.16 g |











