
Taffy Town Assorted Classics Salt Water Taffy - 3.5oz (99g)
Can’t decide which delicious taffy flavour you want to take home with you? Try the perfect selection of assorted taffies in Taffy Town's Assorted Salt Water Taffy Bag. Flavours include Banana, Watermelon, Raspberry, Chocolate, Cherry, and Vanilla.
Ingredients & Nutrition:
Corn syrup, sugar, coconut oil, sea salt, EGG whites, evaporated MILK, sunflower lecithin (E322), acids (citric acid (E330), malic acid (E296)), flavourings, colours (E133, E129, E102, E110).
Warning: E102, E110 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1570 kJ / 370 kcal |
| Fat | 7.1 g |
| – of which saturates | 6.2 g |
| Carbohydrate | 82 g |
| – of which sugars | 43 g |
| Protein | 1.4 g |
| Salt | 0.41 g |
Original: $8.16
-65%$8.16
$2.86Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Can’t decide which delicious taffy flavour you want to take home with you? Try the perfect selection of assorted taffies in Taffy Town's Assorted Salt Water Taffy Bag. Flavours include Banana, Watermelon, Raspberry, Chocolate, Cherry, and Vanilla.
Ingredients & Nutrition:
Corn syrup, sugar, coconut oil, sea salt, EGG whites, evaporated MILK, sunflower lecithin (E322), acids (citric acid (E330), malic acid (E296)), flavourings, colours (E133, E129, E102, E110).
Warning: E102, E110 and E129 may have an adverse effect on activity and attention in children.
| Nutrient | Per 100 g |
|---|---|
| Energy | 1570 kJ / 370 kcal |
| Fat | 7.1 g |
| – of which saturates | 6.2 g |
| Carbohydrate | 82 g |
| – of which sugars | 43 g |
| Protein | 1.4 g |
| Salt | 0.41 g |











